Skóry owcze, skóry dekoracyjne
Skóra naturalna czy eko?
Skóra naturalna czy eko?

Skóry były używane od wieków w różnych kulturach. Dlaczego? Ponieważ posiada właściwości, których nie zapewni żaden inny materiał. Współczesna technologia daje możliwość tworzenia tzw. Eko skór, jednak nie jest wstanie wyposażyć ją we wszystkie zalety skóry naturalnej. Krótko mówiąc eko skóra jest na straconej pozycji. Dlaczego tak się dzieje? Poznajcie różnice między nimi i sprawdźcie, jak wypadają podczas ich praktycznego zastosowania.


Czym jest eko skóra?


To nic innego jak syntetyczny materiał imitujący skórę naturalną. Ta skóra nie ma za dużo wspólnego z ekologią. To zwykły slogan marketingowy będący odpowiedzią na trend wśród części konsumentów, którzy pragną żyć eko. Jest to po prostu materiał poliestrowy, który pokrywa warstwa polichlorku winylu. Skórę eko produkuje się całkowicie chemicznie. Jak można się domyślić ten rodzaj skóry nie jest biodegradowalny!


Co odróżnia skórę naturalną od skór syntetycznych (eko)?


Jeśli np. wybierzemy obuwie buty z tworzyw sztucznych, to musimy być przygotowani, że chodzenie w nich wcale nie będzie najwygodniejsze. Skóra ekologiczna (syntetyczna) nie oddycha, co odróżnia ją od skór naturalnych. Jest ona materiałem sztucznym, który nie posiada cechy tzw. cyrkulacji powietrza. Brak przepuszczalności powietrza jest najgorszą wadą skór eko szczególnie jeśli mają bezpośredni kontakt z naszą skórą.

Skutki mogą być bolesne, od podrażnień przez obtarcia i również powodują nadmierną potliwość, a jest to idealne środowisko do powstawania bakterii i grzybów.

Nawet latem, jeśli nosimy sandałki ze skóry eko na naszych nogach mogą pojawić się odparzenia i brzydki zapach stóp. Dodatkowo zapach skóry ekologicznej jest dość specyficzny. Te, które są niskiej jakości mogą mieć mocny nieprzyjemny zapach lub nie pachną wcale. Wybierając skórę eko musimy się liczyć z tym, że jest ona łatwo podatna na przetarcia i pęknięcia.


W przeciwieństwie do skóry eko, skóra naturalna jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i przyjazna dla naszej skóry. Co ciekawe w odróżnieniu od innych materiałów skóra naturalna nie niszczy się tylko starzeje. Mogą to potwierdzić motocykliści, którzy używają rękawiczek ze skóry naturalnej do jazdy na motocyklu. Skóra naturalna cały czas „pracuje”: rozciąga się, tworzy zmarszczki itd. A te cechy sprawiają, że mimo upływu lat wygląda wciąż bardzo dobrze. Skóra eko z biegiem lat ulega rozpadowi. Na pierwszy rzut oka widać, że skóra naturalna wygląda na postarzoną a skóra eko na zniszczoną.


To nie jedyna istotna różnica. Skóra naturalna oddycha i ma odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie musimy się obawiać podrażnień czy nadmiernego pocenia ani uczuleń, które w przeciwieństwie do skóry naturalnej powoduje skóra eko.

 

Jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznej?

  • różnice w dotyku, ponieważ skóra eko jest cienka i elastyczna a przez to kojarzy się ze śliską tkaniną. Jej naturalny odpowiednik jest sztywniejszy i grubszy.
  • skóra eko ma świetne udawać skórę naturalną, to jednak można ją odróżnić od skóry naturalnej. Skóra syntetyczna ma całkowicie gładką powierzchnię lub pewne nierówności są ułożone w jeden schemat. Jest to wynik produkcji skór eko na szeroką skalę,
  • powąchaj skórę, ta naturalna ma specyficzny zapach, którego nie da się „udawać”. Jej syntetyczny odpowiednik nie pachnie wcale lub jej zapach przypomina gumę,
  • kupując, sprawdź co jest napisane na metce. Producent powinien przedstawić wykaz z jakich materiałów powstawała dana skóra.

Naturalne skóry. Styl i nowoczesność we wnętrzu domu.


Naturalne skóry to świetny pomysł na piękno i trwałość na długie lata. Skóry eko, nigdy nie będą posiadać takiej wytrzymałości i indywidualnego wzoru jak skóra naturalna, produkowana na masową skalę. To właśnie naturalne skóry owcze okrzyknięto stylowymi i nowoczesnymi dekoracjami sezonu.

Ich włosie jest puszyste i przyjemne w dotyku, zupełnie inaczej niż w skórach syntetycznych. Oczywiście skóry naturalne i syntetyczne mogą występować w różnych barwach.

Jednak to owcze  naturalne skóry, które są farbowane dzięki specjalnym garbnikom, przez długi czas cieszą niesamowitym wyglądem. Podobnie jest z pielęgnacją. Skóry syntetyczne wypadają tu zdecydowanie słabiej ponieważ z latami tracą na wyglądzie i stają się matowe, a o miękkości możemy zapomnieć. Może ktoś powie, że skóra naturalna jest droższa od jej syntetycznej odpowiedniczki. Zastanówmy się. Jeśli zależy nam na świetnym wykończeniu i stylowym dodatku dekoracyjnym do domu, to powinien być trwały i z biegiem lat nadal cieszyć oko. Takie potrzeby może zapewnić nam skóra naturalna, a nie jej syntetyczny, masowo produkowany, pokryty polichlorkiem winylu odpowiednik. Dlaczego podkreślamy jej chemiczny skład? Ponieważ z polichlorka winylu produkuje się m.in.: panele podłogowe, rurki i węże, często występuje jako składnik klejów i lakierów. Nic dziwnego, że nie działa dobrze na nasze zdrowie. Zupełnie inaczej jest ze skóra naturalną np. typu relugan

(tutaj link do artykułu).

Każda skóra naturalna jest na swój sposób inna, każda ma inną barwę, odcień i zapisaną historię... Pamiętajcie nawet najlepsza eko skóra nigdy nie będzie miała takich właściwości i nie stworzy nam efektu wow w przestrzeni naszych czterech kątów, tak jak skóra naturalna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl